Popis okruhu:
Delší okruh z Horní Plané do Nové Pece a dále do Stožce po páteřní Šumavské magistrále (cyklotrasa č. 33), následně ze Stožce do Nového Údolí a dále z větší části podél Schwarzenberského plavebního kanálu v příhraniční zalesněné oblasti. Pomyslnou „třešničkou na dortu“ je výšlap k Plešnému jezeru, s krásnými výhledy do krajiny ze skalního masivu nad jezerem či nedalekého vrcholu Plechý.
Ve městě Horní Planá můžete před samotným zahájením cyklovýletu navštívit rodný dům „básníka Šumavy“ Adalberta Stiftera s muzejní expozicí věnovanou Hornoplánsku a jižní části Šumavy, anebo se kupříkladu projít Stifterovým parkem s řadou zajímavých míst a hodnotných dřevin, z něhož jsou krásné výhledy na okolní krajinu, město a Lipenské jezero.
Cyklovýlet začíná na hornoplánském náměstí, odkud po páteřní lipenské cyklotrase č. 33, nazývané často Šumavská či Polipenská magistrála, vede směrem na Pernek a přes chatovou osadu Hory do Nové Pece. Při příjezdu do Nové Pece se na silničním mostě před obcí otevírají krásné rozhledy na začátek jezera s ústím řeky Vltavy. Z rozcestí na začátku obce odbočíme doprava a pokračujeme stále po cyklotrase č. 33 přes železniční zastávky Ovesná, Pěkná a Černý Kříž do Stožce. V celém tomto úseku je trasa velmi oblíbená a vyhledávaná také inline bruslaři díky svému rovinatému terénu a kvalitnímu povrchu.
U železniční stanice Pěkná můžeme ještě z trasy krátce odbočit a po cyklotrase č. 1031 po zhruba 900 metrech dorazit k mostu přes Teplou Vltavu. Odměnou za tuto „zajížďku“ nám budou krásné výhledy na tuto matku českých řek, stejně tak jako na rozsáhlé okolní rašeliniště Vltavský luh. Za dobrého počasí a při uspokojivém stavu vody zde také v letní sezóně můžeme pozorovat projíždějící vodáky.
Zpět na cyklotrase č. 33 ještě před příjezdem do Stožce projedeme železniční stanicí Černý Kříž, známé jako významný, v lesích ukrytý šumavský „železniční uzel“, s nezvykle působící mohutnou staniční budovou, a rovněž jako jedno z nástupních míst na pěší naučnou Medvědí stezku.
V obci Stožec doporučujeme navštívit místní Informační středisko a středisko ekologické výchovy s expozicemi lesních společenstev v Národním parku Šumava, historie Stožecké kaple či stavby Schwarzenberského plavebního kanálu, a venkovním areálem umožňujícím seznámení s „obyvateli“ šumavských lesů i luk. Za návštěvu stojí také nedaleký geopark, v němž se můžete seznámit s typickými šumavskými horninami a geologickými procesy, které v daleké i bližší minulosti budovaly podloží a reliéf Šumavy.
Z centrálního parkoviště v obci Stožec pokračujeme v cestě po cyklotrase č. 1024 na rozcestí u Nového Údolí. Krátká odbočka (cca 400 m) do Nového Údolí je vítaným zpestřením výletu zejména pro milovníky historické železnice. V této bývalé pohraniční osadě se totiž nachází nejkratší mezinárodní železniční trať na světě! Spolek Pošumavská jižní dráha zde na původním náspu tratě znovupoložil koleje přes státní hranici v délce 105 metrů a obnovil přeshraniční provoz. V turistické sezóně se po této železnici můžete svézt replikou parní lokomotivy, šlapací drezínou a obdržet pamětní jízdenku. Odstavené historické železniční vagony slouží jako minimuzeum pošumavských železnic.
Z Nového Údolí se trasa výletu vrací zpět na rozcestí u Nového Údolí, odkud pokračuje na jih po cyklotrase č. 1023 k začátku Schwarzenberského plavebního kanálu – unikátního technického díla sloužícího v minulosti k plavení dřeva těženého v šumavských lesích. Zde můžeme na rozcestí odbočit po červené pěší turistické trase, po níž po zhruba 300 metrech dorazíme k dalšímu rozcestí U Rosenauerovy nádrže. Odtud je již jen cca dalších 120 metrů po modré pěší turistické trase k samotné Rosenauerově nádrži a pomníku věnovanému staviteli Schwarzenberského plavebního kanálu, Ing. Josefu Rosenauerovi.
Po návratu na cyklotrasu č. 1023 trasa výletu v krátkém úseku kopíruje Schwarzenberský plavební kanál až k rozcestí Hučina, odkud pokračujeme po souběhu cyklotras č. 1028 a 1029. Na rozcestí U Stříšky je možno po cyklotrase č. 1029 odbočit k Plešnému jezeru. Odměnou za náročnější výšlap nám bude pohled na překrásnou scenérii jednoho z nejromantičtějších šumavských ledovcových jezer, ležícího pod 220 m vysokou skalní stěnou ve svahu hory Plechý. Od jezera lze také pěšky dojít k pomníku Adalberta Stiftera na Jezerní stěně nad jezerem či případně dále na vrchol Plechý; čekají na nás krásné výhledy do krajiny a na jezero samotné.
Jelikož u Plešného jezera značená cyklotrasa končí, je nutno se od něho buďto vrátit zpět na rozcestí U Stříšky, anebo kolo přenést přes kamenné moře pod jezerem (jízda na kole kamenným mořem je zakázána!) k rozcestí Jezerní stezka. Odtud pokračujeme po cyklotrase č. 1028 až na rozcestí Klápa. Zde odbočíme na cyklotrasu č. 1033, kterou po cca 1,8 km opustíme a po cyklotrase č. 1020 dorazíme do Bližší Lhoty. Návrat zpět do Horní Plané je přívozem přes Lipenské jezero.
Zajímavosti na trase:
Památník – rodný dům Adalberta Stiftera v Horní Plané
Rodný dům „básníka Šumavy“ Adalberta Stiftera č. 21 pochází ze 17. století. Do konce roku 1904 byl dům ve vlastnictví členů Stifterovy rodiny, v roce 1910 jej zakoupila obec Horní Planá. V roce 1934 dům vyhořel a krátce po požáru byly zahájeny práce na jeho rekonstrukci. Po uvedení do původní podoby sloužil jako obecní knihovna a byt. Od roku 1956 začaly přípravy na zřízení muzejního památníku, sloužícího ke sblížení národů a kulturních styků s cizinou, který zde byl slavnostně otevřen 23. října 1960. V průběhu dalších let byla memoriální výstava několikrát rozšiřována a měněna. Současná dvojjazyčná expozice „Adalbert Stifter a rodný kraj“ vznikla v roce 2005.
V památníku jsou také pořádány sezónní výstavy, kulturní a společenské akce. Od roku 1960 do roku 2006 sem zavítalo přes 270 tisíc návštěvníků.
Majitelem domu je Město Horní Planá, které se stará o jeho údržbu a opravy. Muzejní památník s expozicí a výstavami spravuje a provozuje Regionální muzeum v Českém Krumlově jako svou pobočku.
http://www.horniplana.cz/rodny-dum-adalberta-stiftera.php
Stifterův park v Horní Plané
Stifterův park se rozkládá na návrší nad Horní Planou, starém poutním místě Dobrá Voda. Byl založen na konci 19. století jako pocta „básníku Šumavy“ Adalbertu Stifterovi. Součástí areálu je i bývalý tzv. Muzejní park, který navazoval na objekt někdejšího Šumavského muzea.
V areálu se nachází celá řada zajímavých míst – pomník Adalberta Stiftera, kaple Panny Marie Bolestné, studánka zázračné vody, památeční kříž, skalní útvar Selka s mlékem a jiné. Z parku se otevírají krásné pohledy do okolní krajiny. Kromě běžných dřevin se zde nachází i některé zajímavé a hodnotné dřeviny.
Zážitková stezka Areál lesních her
Nedaleko obce Stožec byla vybudována 1,6 km dlouhá pěší okružní trasa, která může být vítaným zpestřením rodinného cyklovýletu. Jízdní kola můžete ponechat u informačního střediska ve Stožci a po cyklostezce č. 33 směrem na Černý Kříž se s dětmi vypravit na zábavné lesní dobrodružství. Stezka začíná cca 1 km od informačního střediska a vrací se do obce Stožec. Vede lesem po nezpevněných pěšinách, částečně po zpevněné cestě. Celá řada interaktivních didaktických prvků se věnuje třem hlavním tématům: život v lese, obnova lesa a význam tlejícího dřeva. Děti se zde naučí poznávat mnoho lesních živočichů a rostlin, zahrají si na stopaře, nahlédnou pod kůru stromů, anebo si vyzkouší jaké je to být datlem.
www.npsumava.cz/cz/1129/8922/clanek/zazitkova-stezka-areal-lesnich-her/
Informační středisko a středisko environmentální výchovy Stožec
Informační středisko Národního parku Šumava se stálou expozicí, jejíž hlavním tématem jsou lesní společenstva v národním parku. Na panelech jsou charakterizovány jednotlivé ekosystémy, typičtí zástupci z říše živočichů i rostlin, vývoj lesů a možné negativní vlivy s následkem zániku společenstva. Druhá část expozice se zabývá proměnou krajiny s příchodem člověka, historií území, osudem Stožecké kaple a stavbou Schwarzenberského plavebního kanálu. Na jaře 2009 obohatila expozici vycpanina losa evropského, kterého srazilo vozidlo na Přední Výtoni.
Součástí střediska je také venkovní areál, který je vítaným zpestřením návštěvy zejména pro děti. Areál umožňuje seznámení s obyvateli šumavských lesů i luk, jejich životními nároky a vývojem, ale také skupinové nebo individuální hry na kládě či plácku pro kuličky. V informačním středisku vám ochotně zapůjčí káči, kuličky nebo drápky pro pobavení a zkoušku šikovnosti.
www.npsumava.cz/cz/1111/sekce/is-stozec/
Muzeum Pošumavské jižní dráhy v Novém Údolí
V bývalé pohraniční osadě Nové Údolí, z níž dnes kromě jedné chalupy zbylo pouze malé romantické nádraží, můžete v blízkosti konečné zastávky regionální železniční tratě navštívit muzeum pošumavských lokálek. Vedle této malé expozice se v Novém Údolí nachází nejkratší mezinárodní železnici na světě! Parta nadšenců, sdružená ve spolku Pošumavská jižní dráha, zde na původním náspu tratě znovupoložila koleje přes státní hranici v délce 105 metrů a obnovila přeshraniční provoz.
V letní sezóně a příležitostně i jindy se tak můžete po trati svést replikou parní lokomotivy či šlapací drezínou. Získáte speciální pamětní jízdenku a razítko. Jízdné je dobrovolné a přispívá na údržbu celého areálu.
Schwarzenberský plavební kanál
Unikátní technická památka vybudovaná v letech 1789 až 1822 za účelem dopravy pokáceného dřeva ze šumavských lesů k Dunaji a dále do Vídně pro její zásobování palivovým dřívím. Průběh kanálu můžete sledovat po kvalitních, nenáročných a dobře udržovaných cyklotrasách. Na kanálu se dochovaly některé unikátní stavební prvky jako například Rosenauerova nádrž s památníkem věnovaným staviteli kanálu či horní a dolní portál tunelu v blízkosti osady Jelení Vrchy. Na Jeleních Vrších se nachází expozice věnovaná plavebnímu kanálu. V letních měsících se zde také můžete „vrátit do historie“ při ukázkách plavení dřeva.
Rosenauerův pomník
Pomník věnovaný projektantovi Schwarzenberského plavebního kanálu, Ing. Josefu Rosenauerovi, se nachází na začátku Schwarzenberského plavebního kanálu, poblíž stejnojmenné nádrže (tzv. klauzy), téměř na hranicích s Bavorskem. Josef Rosenauer se narodil v roce 1735 ve Chvalšinách a již od mládí sloužil ve schwarzenberských službách. Vyprojektoval první část Schwarzenberského plavebního kanálu dlouhou 40 km, z Jeleních vrchů až k napojení na Dunaj. Kromě tohoto kanálu vyprojektoval i Vchynicko-tetovský kanál u Modravy a další díla, z nichž ale jen některá byla zrealizována.
Plešné jezero
Název jezera pochází od hory Plechý, na jehož úpatí se jezero nachází. Podle balvanité morény, která vytvořila přirozenou hráz, se jezeru někdy říká také Balvanité. V novodobé historii hrálo jezero také důležitou roli jako zásobník vody pro plavení dřeva ve Schwarzenberském plavebním kanálu. V roce 1791 byl Jezerní potok, kterým odtéká voda z jezera, propojen s plavebním kanálem. Nad severozápadním břehem jezera, vysoko na vrcholu boční skalní stěny, stojí Stifterův památník. Dnes patří Plešné jezero k nejnavštěvovanějším místům Šumavy.
Lipenský přívoz mezi Horní Planou a Bližší Lhotou
Díky přívozu mezi Horní Planou a Bližší Lhotou, který v letní turistické sezóně jezdí každou hodinu, si můžete užít jízdu na kole po obou březích „českého moře“ – Lipenského jezera. Vedle přepravy osob a jízdních kol přívoz umožňuje také přepravu automobilů či motocyklů a plavba na něm je navíc skvělým zpestřením rodinného výletu zejména pro děti.
http://www.horniplana.cz/prevoz-horni-plana-blizsi-lhota.php
Cykloturistická infrastruktura na trase:
Půjčovna kol CA Elann; www.chaty-lipno.cz/pujcovna-kol-lipno.php
Cykloservis Radek Ondřík, Horní Planá; www.horniplana.cz/sluzby-v-horni-plane.php
MONTY – půjčovna a servis kol, Stožec 20, tel.: 737 444 107, 737 444 019, montypes@tiscali.cz, Pondělí – Neděle 8:00 – 21:00; www.stozec.cz/index.html?p=LNK3002
Půjčovny kol Českých drah – ČD Bike:
Na trase okruhu lze jízdní kola zapůjčit a vrátit v železničních stanicích: Horní Planá a Nová Pec
Vzhledem ke skutečnosti, že provozní doby a podmínky zapůjčení či vrácení jízdních kol se v jednotlivých železničních stanicích, poskytujících tento druh služeb, mnohdy liší, doporučujeme vám před samotným výletem si s dostatečným časovým předstihem možnosti zapůjčení kol v systému ČD Bike prostudovat přímo na webových stránkách Českých drah www.cd.cz/volny-cas/pujcovny-kol-cd/-5888/ a nejlépe si zapůjčení kol objednat přes internet na stránkách www.pujcovnykol.cz.
Zařízení s certifikací Cyklisté vítáni na trase okruhu:
Wellness hotel Marlin Nová Pec, www.wellnesshotelmarlin.cz
Hotel Na Pláži, Horní Planá; www.hotel-plaz.cz
Leave a Reply